Zpět na přehled nejčastějších dotazů

Jak rychle můžu smlouvu vypovědět, když budu byt náhle potřebovat pro sebe?

Jako pronajímatel můžete smlouvu vypovědět s tříměsíční výpovědní dobou, pokud budete byt sám používat v případě, že se rozvádíte a již byl podán návrh na rozvod, nebo pokud potřebujete byt pro své příbuzné. Ve výpovědi přitom dle zákona musí být důvod výpovědi uvedený. Mějte na paměti, že nájemník může podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, a to do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla. Zde se tedy může váš záměr značně časově zkomplikovat.

Mohlo by Vás zajímat...

Jak se bránit neoprávněně zabaveným věcem od exekutora?

Neprodleně požádejte o vyškrtnutí věcí ze seznamu, pokud vám nebude vyhověno, nezbyde vám, než do 30 dnů podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce. Budete muset doložit, že věci jsou vaše. Jako důkaz se hodí účtenky, faktury, platby kartou.

Zobrazit celý text

Do pronajatého bytu přišel exekutor, chce zabavit moje zařízení, mohu okamžitě ukončit pronájem?

Tato situace není příjemná, ale výpovědí ji nevyřešíte, pokud nájemce řádně platí nájem. Ochranou by měl sloužit dobře sepsaný Předávací protokol, kde jsou všechny vaše věci sepsány. Exekutor je tak nesmí zapsat, a pokud to udělá, požádejte jej neprodleně o vyškrtnutí věcí ze seznamu.

Zobrazit celý text

Má nájemník povinnost po ukončení smlouvy byt vymalovat?

Po ukončení nájemní smlouvy musí nájemce předat byt zpět ve stavu, který odpovídá jeho běžnému opotřebení. Pokud jste předali nájemci čerstvě vymalovaný být, ve smlouvě můžete sjednat povinnost nájemce při skončení nájmu byt vymalovat.

Zobrazit celý text

Jak nejlépe vyřešit v nájemní smlouvě poplatky za energie?

Jsou zde tři varianty, přepis na nájemníka nebo stanovení poplatků s následným vyúčtováním nebo stanovení pevného paušálu. Každá má své plusy i mínusy. Přepis na nájemníka znamená, že nemáte pod kontrolou, zda nájemník skutečně za odběry platí. Můžete se tedy dočkat nepříjemného překvapení v podobě vypojených energií a pravděpodobně i složité soudní vymáhání dluhu, který jste za nájemníka následně zaplatili. Stanovení poplatku s následným vyúčtováním v sobě nese zvýšenou administrativu, ale m

Zobrazit celý text

Nájemník mi vrátil byt v hrozném stavu, kauce nestačí, co teď?

Při přebírání bytu je vždy potřeba řádně zdokumentovat, v jakém stavu je byt předán. Odkazujeme zde i na začátek celého smluvního vztahu, tedy k Předávacímu protokolu při převzetí bytu, ten by měl sloužit k porovnání stavu. Pokud zjistíte, že na bytě byla nájemcem způsobená škoda, je nutné ji stanovit a zapsat ji do Předávacího protokolu při vrácení bytu. V případě, že kauce nepostačuje, a nájemník se stanovením výše škody nesouhlasí, nezbyde Vám, než se obrátit na soud. Ten pak bude pomocí soud

Zobrazit celý text

Pronajímáte nebo uvažujete nad pronájmem svého bytu? Potřebujete s něčím poradit?

Osobní údaje poskytuji s vědomím, že budou použity za účelem vytvoření nezávazné nabídky, tj. za účelem marketingového oslovení. Více informací o zpracování osobních údajů jsou dostupné zde.